Nominees: PN678 — 108th Congress (2003-2004)All Information

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the class stated, and also for the other appointments indicated herewith: For appointment as Foreign Service Officers of Class Three, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Agriculture

Nominee

  • Ali Abdi, of VA
  • Jude Akhidenor, of VA
  • Deanna M. Ayala, of DC
  • Kevin Latner, of CA
  • Kevin L. Sage-El, of MD
  • Eric B. Trachtenberg, of NY

Department of State

Nominee

  • Henry A. Leighton Jr., of CA
  • Brian George Heath, of NJ

For appointment as Foreign Service Officers of Class Four, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Agriculture

Nominee

  • Kimberly L. Svec, of WA

Department of State

Nominee

  • Clay Krauss Adler, of CA
  • Patricia Aguilera, of TX
  • Eric Charles Anderson, of IL
  • David R. Atkinson, of VA
  • Joseph J. Bedessem, of VA
  • Mikael Cleverley, of CA
  • Kia Jeannine Coleman, of MD
  • Craig M. Conway, of NV
  • Michele J. Dastin-van Rijn, of MD
  • Cynthia A. Ebeid, of DC
  • Nicolas Antoine Fetchko, of VA
  • David L. Fisher, of CA
  • Stephen Thomas Frahm, of NV
  • Kendra L. Gaither, of VA
  • Richard H. Glenn, of NM
  • Tobias Henry Glucksman, of NY
  • Jason Baird Grubb, of VA
  • Kristin R. Gustavson, of CA
  • Henry R. Haggard, of VA
  • Craig L. Hall, of FL
  • Morgan C. Hall, of CA
  • Julia Harlan, of IN
  • Kristi Dianne Hogan, of CA
  • Donna Leigh Hopkins, of TX
  • Matthew Edward Keene, of PA
  • Martin T. Kelly, of MD
  • Anthony J. Kleiber, of IL
  • Eric W. Kneedler, of PA
  • Nancy W. Leou, of CA
  • Victoria C. Malzone, of MA
  • Charles K. May, of WA
  • David Michael Meron, of FL
  • Mitchell Roland Moss, of TX
  • Perlita W. Muiruri, of VA
  • Robert John Palladino Jr., of VA
  • Lisa Jean Pittman, of CA
  • William Wayne Popp, of VA
  • Jonathan Goodale Pratt, of CA
  • Mary Brett Rogers, of CA
  • Rachel Schofer, of PA
  • Suzanne A. Sheldon, of NH
  • Ian M. Sheridan, of CA
  • Shelby V.V. Smith-Wilson, of VA
  • David Jonathan Tessler, of NY
  • Eric Watnik, of CA
  • Hans F. Wechsel, of ID
  • Amy Marie Wilson, of MA
  • Charles Augustus Wintermeyer Jr., of WA

The following-named Members of the Foreign Service of the Departments of State and Commerce to be Consular Officers and/or Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America, as indicated: Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Commerce

Nominee

  • Darrel W.C. Ching, of GA

Department of State

Nominee

  • Ernest J. Abisellan, of FL
  • Paul S. Ague, of VA
  • Laura T. Barboriak, of VA
  • Paul J. Barry, of VA
  • Wendy Lynn Berg, of VA
  • Ellen S. Bienstock, of PA
  • Dan Biers, of CA
  • Brian Edward Bolton, of VA
  • Trevor W. Boyd, of NJ
  • Joseph M. Boyle, of VA
  • Danna Julie Brennan, of DC
  • Timothy S. Brisco, of VA
  • Christopher Charles Brown, of WI
  • Lawrence J. Burkhart, of MD
  • Dannie L. Butler, of VA
  • Jeremy D. Caddel, of TX
  • Sonia L. Calcagno, of VA
  • Jennifer A. Cara, of VA
  • Anthony P. Catinella, of VA
  • Michael Justin Chadwick, of VA
  • Lyra S. Chidoni, of VA
  • William Monroe Coleman IV, of NC
  • DeWitt Charles Conklin, of FL
  • Renee Yniguez Cotton, of FL
  • W. Patrick Cragun, of TX
  • Kevin Crisp, of CA
  • Elizabeth Anne Culver, of VA
  • Jennifer J. Danover, of MN
  • Jennifer Lynn Davis, of NC
  • Jessica Lynn Davis Ba, of DC
  • Ramona G. Dunn, of VA
  • Michael B. Elieson, of TX
  • Kiera Lacey Emmons, of CA
  • Jerome Norbert Epping Jr., of NM
  • Erin M. Ewart, of VA
  • Mary Fisk-Telchi, of AR
  • Rebecca A. Fong, of CA
  • Christopher T. Friefeld, of VA
  • Thomas Barry Fullerton Jr., of DC
  • Jonathan Gannon, of VA
  • Katherine L. Giles, of VA
  • Jeffrey David Graham, of DC
  • Candace A. Graves, of NC
  • Michael W. Gray, of LA
  • Catherine I. Gulyan, of CO
  • Christopher J. Gunning, of TX
  • Danielle Alisa Harms, of PA
  • Scott E. Hartmann, of DC
  • Cynthia R. Harvey, of VA
  • Charles V. Hawley, of VA
  • Todd Martin Hazelbarth, of VA
  • Nicholas J. Hegarty, of NJ
  • Kevan Higgins, of DC
  • Sharolyn Higgins, of VA
  • Sarah Price Horton, of FL
  • Mark Hougaard, of VA
  • William B. Hurd, of DC
  • Michele A. Jarosinski, of VA
  • Daniel Jeon, of VA
  • Andrew Johnson, of WA
  • Catherine L. Keane, of DC
  • Andrew F. Kerr, of VA
  • Mary-Elizabeth Knapp, of NC
  • Ryan John Koch, of CO
  • Kaweem Mohammad Koshan, of VA
  • Joseph D. Lacrosse, of VA
  • Marsha Ann Lance, of FL
  • Jennifer Larson, of NH
  • Christopher George Leslie, of VA
  • Vlad Lipschutz, of NY
  • Bonnie D. Long, of FL
  • David A. Lyon, of VA
  • Ernest V. Malato III, of VA
  • Catherine V. Marinis, of VA
  • Peter H. Martin, of DC
  • John Timothy Mays, of NC
  • Shannon Tovan McDaniel, of DC
  • Matthew J. Miller, of WY
  • Walter R. Miller, of CT
  • Adam B. Mobarik, of VA
  • Joseph Moone, of VA
  • David Wayne Moyer, of MD
  • Terry L. Murphree, of MD
  • Jai L. Nair, of MD
  • Siriana Kvalvik Nair, of MD
  • Keisha P. Neamo, of DC
  • Aaron C. Olsa, of VA
  • Bryan Olthof, of VA
  • Leslie T. Ordeman, of NY
  • Andres Paz, of DC
  • Robert P. Peck, of FL
  • Deborah Y. Pedroso, of CA
  • Mary Ann Peffer, of VA
  • Maura Vaughan Pellet, of NV
  • Aaron Michael Perrine, of WA
  • Jennifer Peterson, of FL
  • Richard J. Peterson, of UT
  • Joshua Wiley Polacheck, of AZ
  • Robert Jasper Pope, of MN
  • Jennifer Kathleen Purl, of CA
  • Sarah Morris Radt, of VA
  • Marion Heyna Ram, of CA
  • Larilyn L. Reffett, of IL
  • Cheryl I. Rice, of DC
  • Bruce O. Riedel, of VA
  • Jason B. Rieff, of DC
  • Scott Ashton Robinson, of CA
  • Russell C. Roby, of VA
  • Jennifer Lee Roque, of MA
  • Adam Douglas Ross, of CT
  • Eric A. Salzman, of NM
  • Briana L.M. Saunders, of MN
  • Carolyn A. Scherer, of FL
  • Tamer Sharkawy, of VA
  • Marilyn D. Siri, of VA
  • Demian Smith, of VA
  • Timothy G. Smith, of WA
  • Aaron David Snipe, of NY
  • Christopher Kirkland Snipes, of CA
  • Steve J. So, of VA
  • Margaret A. Sorenson, of VA
  • Derek Speakmon, of DC
  • Mark Emanuel Stroh, of PA
  • Suzanne M. Summers, of DC
  • Douglas Michael Swigert, of VA
  • Osman N. Tat, of MD
  • Katya Thomas, of MD
  • Paul Sterling Thomas, of CO
  • Kristin L. Westphal, of NY
  • John D. Wilcock, of CT
  • James Benton Williams, of MD
  • Christopher J. Young, of VA
  • Stacie Zerdecki, of TX

The following-named Career Members of Foreign Service of the Department of State for promotion in the Senior Foreign Service to the class indicated: Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister Counselor, in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Van S. Wunder III, of FL

Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Lawrence C. Mandel, of MA