Nominees: PN1563 — 110th Congress (2007-2008)All Information

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the classes stated. For appointment as Foreign Service Officer of Class One, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Craig Lewis Cloud, of FL

For appointment as Foreign Service Officer of Class Two, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • John Charles Dockery, of TX
  • Mary-Katharine Rankin, of TX
  • Erica Keen Thomas, of MD
  • Marika Richter Zadva, of CA

For appointment as Foreign Service Officer of Class Three, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Agriculture

Nominee

  • Rachel Bickford, of NH
  • Frederick H. Giles, of DC
  • Cynthia M. Guven, of VA
  • Erik W. Hansen, of VA
  • Rachel Hodgetts Nelson, of CA

Department of State

Nominee

  • Kim Felicia Dubois, of FL
  • Irvin Hicks Jr., of MD
  • Sara K. Hodgson, of MO
  • Jeffrey Scott Waldo, of WY

For appointment as Foreign Service Officer of Class Four, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Miriam Laila Awad, of TX
  • Jared Banks, of MD
  • Anne White Benjaminson, of TX
  • John C. Bergemann, of VA
  • Timothy David Birner, of MO
  • Russell K. Brooks, of NJ
  • Neda A. Brown, of TN
  • Frederick E. N. Brust, of NY
  • Ania Burczynska Canavan, of WA
  • Benjamin Cade Canavan, of FL
  • Anamika Chakravorty, of CA
  • Akunna E. Cook, of MD
  • Peter J. Covington, of CA
  • Mario Crifo, of TX
  • Jennifer J. Danover, of MN
  • Jacqueline Samara Deley, of CA
  • Brian E. Denver, of VA
  • Vito DiPaola, of GA
  • Robert F. Doughten, of MT
  • Linda A. Fenton, of KS
  • Cyril M. Ferenchak, of FL
  • Joshua Fischel, of ID
  • Douglas A. Fisk, of NM
  • Eric Gregory Flaxman, of TX
  • Marilyn R. Gayton, of CA
  • Alexander C. Gazis, of NY
  • Yvonne Marie Gonzales, of CA
  • Katherine A. Greeley, of CA
  • Christopher James Harris, of VA
  • Lauren Holt Hansen, of CA
  • Christopher Drew Hoster, of OH
  • Karen W. Hsiao, of UT
  • Rodney Max Hunter, of IN
  • Paul I. Jukic, of CT
  • Heather E. Kalmbach, of PA
  • Yolanda V. Kerney, of DC
  • Kristin Louise Kneedler, of FL
  • Daniel D. Koski, of TX
  • Brian Kressin, of DC
  • Srinivas Rao Kulkarni, of TX
  • Lauren Marcus Ladenson, of WA
  • Jill Mary Larson, of MN
  • Lowell Dale Lawton, of NV
  • Andrew T. Lee, of CA
  • Edward Paul Luchessi, of CA
  • Lora Oman Lund, of VA
  • Todd Harry Lundgren, of WA
  • Andrew T. MacDonald, of TX
  • Erik J. Magdanz, of CA
  • LaTranda Shontell Martin, of GA
  • Marielle Haller Martin, of IN
  • Michael J. McKeown, of TX
  • Tawnie A. McNeil, of CA
  • Elise Michelle Mellinger, of HI
  • Denny J. Meredith III, of MO
  • Kimberly A. Morales, of PA
  • Gregory Lane Naarden, of TX
  • Long T. Nguyen, of CA
  • Sue Ellen Kristine Ostrem, of NJ
  • Melinda M. Pavek, of WY
  • Raimonds Pavlovskis, of NY
  • Jean L. Pierre-Louis, of FL
  • Kristyna L. Rabassa, of MI
  • Anna Radivilova, of FL
  • Christian William Redmer, of TN
  • Dovas A. Saulys, of IL
  • Mordica Michelle Simpson, of FL
  • Matthew Anders Singer, of VA
  • Robin Diane Solomon, of TX
  • John C. Taylor, of WY
  • Yodchiwan Dew Tiantawach, of OR
  • Matthew A. Tolliver, of VA
  • Jessica Marie Torres, of FL
  • Eric Richard Turner, of VA
  • Andrew Joseph Vaden, of TX
  • Jennifer R. Van Trump, of CA
  • Patrick H. Ventrell, of CO
  • Rajeev M. Wadhwani, of NJ
  • Jennifer D. Washeleski, of DC
  • Carl Thomas Watson, of NY
  • Gina M. Werth, of NV
  • Dianne Kaye West, of SD
  • Alexander Whittington, of TX
  • Sara S. Yun, of VA

The following-named Members of the Foreign Service to be Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Commerce

Nominee

  • Teresa Howes, of MI
  • William Kutson, of MD
  • Jesse LaPierre, of VA

Department of State

Nominee

  • Carolyn Lee Aker, of VA
  • Jeemes Lee Akers, of VA
  • Eunjoo A. Alam, of VA
  • Paul R. Allen, of VA
  • Erik M. Anderson, of NH
  • Shri A. Arora, of DC
  • Richard A. Bakewell, of VA
  • Benjamin Barry, of DC
  • Tracy Becker, of VA
  • Steven Terry Benfell, of VA
  • Robert C. Blackstone, of MD
  • Jeremy M. Blum, of FL
  • Melanie Lynette Bonner, of MS
  • Sarah E. Boswell, of VA
  • Bruce M. Bourbeau, of VA
  • Carrie Braman, of VA
  • Joseph C. Bristol, of WA
  • Heather Winn Broman, of VA
  • Bruce T. Brooks, of VA
  • Susan A. Brown, of VA
  • Peter Egill Eggerz Brownfeld, of VA
  • Stephen C. Burgin, of VA
  • Edward C. Burleson, of TX
  • Lewis W. Burns III, of NC
  • Gina M. Cabrera-Farraj, of VA
  • Paulina Carrasco, of VA
  • Christina Jeanne Cavallo, of VA
  • Todd M. Cisz, of VA
  • Lawrence Huston Clifton, of VA
  • TaIyon J. Coleman, of MN
  • Stacie Leigh Constantine, of VA
  • Sarah B. Crockett, of VA
  • Kelia Eileen Cummins, of NY
  • Richard E. Daley, of FL
  • Anne Barber Davis, of VA
  • Ann Marie Deal, of MA
  • Nathan L. Dietrich, of VA
  • Steven J. DubĂ©, of IL
  • Konstantin Dubrovsky, of VA
  • Quinton L. Duffy, of CO
  • J. Coe Economou, of NY
  • Charles William Elliot III, of VA
  • Mary M. Ennis, of VA
  • Amanda M. Evans, of MD
  • Heather Carlin Fabrikant, of DC
  • Phillip Fantozzi, of VA
  • Kathrynn Rae Festa, of VA
  • Henry Douglas Flach, of VA
  • Collin J. Flynn, of DC
  • Matthew D. Franke, of DC
  • David Charles Gambla, of VA
  • Andrew M. Ghobriel, of VA
  • Acquania V. Gibbs, of MD
  • Renee P. Goff, of VA
  • Ann DeLong Greenberg, of VA
  • Loni Maria Greenberg, of MD
  • Michael Thomas Hackett, of CT
  • Maxwell J. Hamilton, of LA
  • J. Michael Harvey, of WA
  • Charles E. Havener, of MD
  • Robert B. Hawkins III, of CA
  • Andrew William Hay, of DC
  • Robert Armstrong Helwig III, of VA
  • John Brian Herickhoff, of VA
  • Michael J. Hessler, of VA
  • Michel C. Ho, of VA
  • Courtney Anne Homan-Jones, of MD
  • Heather S. Honaker, of VA
  • David Maurice Jones, of IL
  • Kristin Michelle Hooper, of VA
  • Phillip Andrew Hooper, of VA
  • David C. Horengic, of VA
  • Charles C. Hull, of MD
  • Omar Kamal Jabbour, of VA
  • Alexander J. Jarz, of VA
  • Brendan H. Johnson, of VA
  • Jeffrey M. Jordan, of MD
  • Keith P. Jordan, of VA
  • Nickolas A. Jorjani, of VA
  • Robert Warren Kachur, of VA
  • Stepan Karakesisoglu, of MD
  • Katherine Michelle Kelley, of MD
  • Michael James Kelly, of MD
  • Susan Kopp Keyack, of PA
  • Dong-Sung Kim, of MD
  • Thanh C. Kim, of TX
  • Carina Dea Klein, of NY
  • George E. Kramer, of VA
  • Kris S. Kumar, of VA
  • Jonathan P. Lalley, of VA
  • Scott D. Landsman, of IL
  • Joseph Aaron Larson, of VA
  • Ellison S. Laskowski, of DC
  • Jeffrey Dean Lasseter, of VA
  • Darlene M. Liao, of VA
  • Leah Christine Liott, of MD
  • Kendrick M. Liu, of CA
  • Liana M. Lum, of MD
  • Ayo W. Lynn, of VA
  • Patrick S. Lyon, of MD
  • Erin Nichole Markley, of MO
  • Nicholas Francis Vazquez Mathew, of VA
  • Keith A. McCoy, of VA
  • Reid B. McCoy, of TX
  • N. Dean Meservy, of MD
  • Faith McCarthy Meyers, of VA
  • Christopher C. Miller, of VA
  • Mark R. Mineo, of FL
  • Marla Anne Montevaldo, of VA
  • William L. Morris III, of VA
  • Gilbert George Morton, of NY
  • Kalpana Murthy, of WA
  • Jason Zimprich Nadon-Rzasa, of VA
  • Todd R. Neiman, of IL
  • Kevin D. Nelson, of DC
  • Christopher R. Newman, of VA
  • Ruth Newman, of CO
  • Richard F. Nicholes, of VA
  • Charlotte Sullivan Nuanes, of DC
  • Brian O'Beirne, of DC
  • Nicole L. O'Brien, of VA
  • Kerri Ann Olsen, of VA
  • Matthew Ryan Packer, of DC
  • Tammy B. Paltchikov, of AL
  • Eleanor B. Pearson, of VA
  • Charles Stephen Pennypacker, of VA
  • Lauren E. Peters, of DC
  • Shane M. Petersen, of VA
  • Krista Pica, of VA
  • Jeremy B. Pinner, of VA
  • Esther A. Pizarro, of VA
  • James Plasman, of IL
  • Louis S. Pollard, of VA
  • Pamela Ross Diefenderfer Pontius, of DC
  • Carter James Potts, of VA
  • Cynthia Zuniga Praszczalek, of MD
  • Claire V. Quirke, of DC
  • Prashanth Rajan, of DC
  • Nayeong L. Randorf, of VA
  • Gregory N. Rankin, of DC
  • James E. Reese, of PA
  • Jamie Roane, of VA
  • Rosellen Albano Robert, of VA
  • Michael A. Roberts, of VA
  • Olga B. Romanova, of NY
  • Ivan F. Ruiz, of VA
  • Robert Ruschenberg, of CA
  • Alexander Theodore Ryan, of PA
  • Brigitta J. Sajcic, of VA
  • Tanya Yuki Salseth, of CA
  • Rocco C. Santoro, of MD
  • Brande Hannah Sassman, of VA
  • Craig G. Schmaus, of VA
  • Andrew Hubbard Schut, of DC
  • Andrew C. Schwartz, of MD
  • Andrew Crawford Schwartz, of VA
  • Joe L. Sepulveda, of VA
  • Melissa K. Shoemaker, of VA
  • Ashli C. Simpson, of TX
  • Eileen Simpson, of VA
  • Jonathan M. Smallridge, of DC
  • Nolan G. Smash, of MD
  • Gregory Michael Smith, of VA
  • Jason A. Smith, of VA
  • Robert Thomas Smith, of VA
  • Stephanie P. Smith, of VA
  • Ravindra Mohan Srivastava, of CO
  • John W. Stables, of TX
  • Natasha N. Stith, of VA
  • Robert J. Stolz, of VA
  • Liam L. Sullivan, of NH
  • Matthew Joseph Sullivan, of VA
  • Meredith Jill Sumpter, of VA
  • Elizabeth Tang Sweet, of NJ
  • Trisha Ann Taino, of VA
  • Lisa Y. Tam, of VA
  • Constantino Theoharatos, of AZ
  • Eric J. Theus, of VA
  • Bobbi C. Thomas-Tagai, of TX
  • Patty Ann Truglio, of VA
  • David Colin Turnbull, of NY
  • Andrew Utz, of VA
  • Peter P. Velasco, of DC
  • Jillian Marie Walker, of VA
  • Erika A. H. Wanamaker, of VA
  • Justin T. Warnick, of VA
  • Shawntae White, of OH
  • Michelle A. Whiteman, of MD
  • Curt Whittaker, of OR
  • Aric C. Williams, of VA
  • George Thomas Wood IV, of VA
  • Jeffrey Todd Workman, of MD
  • Jared M. Yancey, of VA
  • Mara Yaverbaum, of VA
  • Michael B. Yorke, of VA
  • Kira L. Zaporski, of WI

Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Denise G. Manning, of VA

The following-named Career Members of the Senior Foreign Service of the Department of State for promotion in the Senior Foreign Service to the classes indicated: Career Members of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Minister Counselor, effective January 6, 2008:

Nominee

  • Robert A. Eckert, of FL
  • Kimberly K. Ottwell, of AZ