Nominees: PN1999 — 110th Congress (2007-2008)All Information

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the classes stated. For appointment as Foreign Service Officer of Class Four, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Jonathan Trevor Austin, of MN
  • Jennifer A. Bah, of AL
  • Gaurav Bansal, of NY
  • Anne M. Bennett, of TX
  • Mark Mellas Bliss, of GA
  • Matthew Harold Blong, of MD
  • Ryan Eugene Bowles, of MN
  • Nathan J. Boyack, of WA
  • Robin Sophia Brooks, of CO
  • Christopher J. Brown, of VA
  • Todd Alan Campbell, of IL
  • Alice Ruth Chu, of MN
  • Gordon Scott Church, of TN
  • Jeanne L. Clark, of NY
  • Frances Juanita Crespo, of TX
  • Gretchen McKeever Cureton, of TX
  • Sarah J. Debbink, of DC
  • Amy Wuebbels Diaz, of TX
  • Rebecca Eve Dodds, of OR
  • Erin L. Eddy, of SD
  • Sita M. Farrell, of VA
  • Molly Pledge Flores, of KS
  • Mary Ann Freeman, of CA
  • Chris W. Grantham, of WA
  • Beth Bowden Herbolich, of AZ
  • Saul Antonio Hernandez, of GA
  • Sabin Manzel Hinton, of UT
  • Michelle Lynn Hoyt, of VA
  • Sarah Elizabeth Hutchison, of VA
  • David Jeffrey, of WA
  • Eric N. Johnson, of CO
  • Hyun S. Kim, of IL
  • Kevin Matthew Kreutner, of DC
  • Susanne Kuester, of FL
  • Rebecca Lynn Landis, of CA
  • Daniel B. Langenkamp, of DC
  • Coby Dawne Lastuka, of WA
  • Jean Bowman Leedy, of TX
  • Lisa Shih-Yun Liao, of NY
  • Bruce Alexander Lipscomb III, of VA
  • Jeffrey Michael Loree, of NY
  • Ronita Michelle Macklin, of OH
  • Daniel Stewart Mattern, of NY
  • Suzanne Shelton McGuire, of VA
  • Russell C. Menyhart, of IN
  • Samuel S. Mikhelson, of VA
  • Loren Giallanella Murad, of MA
  • Daniel R. Myers, of OR
  • Tracy J. Naber, of SD
  • Hart Gabriel Nelson, of MO
  • Marlene Monfiletto Nice, of FL
  • Marlene Eguizabal Olsen, of FL
  • Darby Andrew Parliament, of CO
  • Christopher Brent Patch, of UT
  • Vanessa M. Paulos, of TX
  • Margaret Hollis Peirce, of FL
  • Michele Louise Petersen, of VA
  • Ellen Peterson, of NY
  • Scott Alan Reese, of VT
  • Jan Marlys Reilly, of NY
  • Ryan J. Roberts, of TX
  • Mark Rosenshield, of FL
  • Alexander D. Schrank, of DC
  • Mahvash Siddiqui, of CA
  • Alexis Lynn Smith, of CO
  • Christopher Welby Smith, of VA
  • Kim M. Steenberg, of IN
  • William B. Stevens Jr., of VA
  • Paul W. Stevenson, of NY
  • Karan Elizabeth Swaner, of VA
  • Dmitri Tarakhovsky, of MI
  • Mark August Tervakoski, of FL
  • Celia Claire Thompson, of TX
  • Elizabeth Kennedy Trudeau, of NH
  • Helene N. Tuling, of WA
  • Mark Andrew Turner, of VA
  • Andrew Jonathan Webster-Main, of WA
  • Brigid Reilly Weiller, of NY
  • Rhonda L. Wells, of FL
  • Lilieth R. Whyte, of CO
  • Paula C. Wikle, of FL
  • Ryan David Wirtz, of FL

The following-named Members of the Foreign Service to be Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Commerce

Nominee

  • Christopher Becker, of IL
  • S. Thomas Bruns, of FL
  • Stacey T. Chow, of VA
  • Sarah K. Fox-Shin, of MD
  • Lola Z. Gulomova, of DC
  • John R. Howell, of VA

Department of State

Nominee

  • Nathaniel W. Adams, of DC
  • Melissa D. Ainley, of VA
  • Maria M. Arnett, of VA
  • Heather Marie Borland, of VA
  • Shawn Michael Boyd, of VA
  • John S. Brown, of WA
  • Kathleen T. Bryda, of VA
  • Jessica Arias Bullock, of VA
  • Robert Alfred Bullock, of VA
  • Herbert Christian Chen, of VA
  • Jacob Kyung-Hwoon Choi, of UT
  • Karin J. Churchey, of DC
  • Karen Lynn Clark, of TX
  • John Ramsey Clarke, of DC
  • Donald R. Coleman, of CA
  • Laura Susan Conaway, of MD
  • Cynthia Lauren Cook, of DC
  • Marjorie Corlett, of FL
  • Ethan K. Curbow, of MD
  • Ebony Rose Custis, of MD
  • Sandya Das, of CA
  • Christopher Davenport, of VA
  • Bridget Davis, of NY
  • Andrea Jo DeArment, of TX
  • Dustin DeGrande, of DC
  • Daniel del Castillo, of MN
  • William Anthony Denton, of DC
  • Judd B. Devermont, of DC
  • Luke T. Durkin, of IL
  • Emmerson W. Edwards, of DC
  • Jon Kelly Emerson, of MD
  • Sarah Aileen Engelhardt, of VA
  • Mark D. Ericson, of MD
  • Alison R. Evans, of DC
  • Robert T. Falzone, of VA
  • M. Margaret Ferrara, of VA
  • Kelly E. Folliard, of FL
  • Jeremy J. Fowler, of DC
  • Shawna L. Garner, of VA
  • Alexander Dimond Gordon, of DC
  • Mary E. Goudey, of DC
  • Miguel A. Guzman, of VA
  • Adam Halverson, of WI
  • Brian Harp, of NH
  • Christopher Thaddeus Weston Hartfield, of GA
  • David H. Haskett, of MD
  • Jillian A. Hayes, of DC
  • Timothy F. Haynes Jr., of NY
  • Lisa R. Hecht-Cronstedt, of FL
  • Neil Helbraun, of IL
  • Jacqueline Brett Hernández, of FL
  • Shannon Piper Hill, of NM
  • Andrea Smith Hillyer, of GU
  • Henry Howard III, of CT
  • Thomas J. Hudak, of VA
  • Virsa Y. Hurt, of TN
  • Mark T. Huse, of VA
  • Jason Ray Hutchison, of FL
  • Brandon Jovan Jackson, of FL
  • Sandra M. Jacobs, of FL
  • Jamal Joseph Jafari, of DC
  • Kelvin Jamison, of IN
  • Hugo A. Jimenez, of FL
  • Sheena M. Johnson, of VA
  • Kyle T. Jones, of OK
  • N. Rashad Jones, of GA
  • Mark Richard Jorgensen, of MN
  • Jerry G. Kalarickal, of TX
  • Elizabeth A. Keene, of TX
  • Salman K. Khalil, of VA
  • John P. Koser, of VA
  • Marianne B. L'Altrelli, of PA
  • Andrew D. Lebkuecher, of MN
  • Matthew L. Lee, of VA
  • Nancy M. Lew, of OR
  • Eleesha M. Lewis, of FL
  • Eileen M. Liston, of VA
  • Lisa E. Mahoney, of VA
  • Patrick Martino, of WI
  • Brittney Anjali McClary, of FL
  • Kirk McDonald, of FL
  • Deborah M. McGrath, of WI
  • Nina D. McLaughlin, of DC
  • Briana Gribbin Meacham, of PA
  • Amanda Johnson Miller, of DC
  • Erin M. Molnar, of NY
  • Joan A. Morgan, of VA
  • Dali Mukherjee, of VA
  • Peter M. Munoz, of VA
  • Yomaris C. Nuñez, of NY
  • Kathleen M. Nutt, of VA
  • James Patrick O'Brien, of WA
  • John Burton O'Brien, of FL
  • Daniel Patrick Ogan, of VA
  • Matthew Gereon Osborne, of VA
  • Paul A. Pavwoski, of DC
  • Amanda K. Paz, of CA
  • Benjamin Joseph Peracchio, of NC
  • Matthew L. Petit, of FL
  • Brett Andrew Pierce, of VA
  • Andrew J. Publicover, of WA
  • Elizabeth A. Quiring, of PA
  • Judnefera A. Rasayon, of VA
  • Alissa Meredith Redmond, of NC
  • Robert Alexander Romanowski, of VA
  • Steven Meredith Rugge, of VA
  • Ryan Ruta, of TX
  • Jennifer L. Sample, of VA
  • Nicolas Steven Samuelson, of VA
  • Benjamin Sand, of NY
  • Maria W. Sand, of NY
  • Seth E. Schleicher, of VA
  • Audrey Louise Schrader, of VA
  • Kyle E. Schrader, of CA
  • Melissa L. Schumi, of DC
  • Patricia A. Seeker, of FL
  • Rosemarie E. Skelly, of VA
  • Tara E. Skrabanek, of TX
  • Jason P. Spellberg, of CO
  • Ineke Margaret Stoneham, of DC
  • Natella V. Svistunova, of OR
  • Dina Lucia Tamburrino, of FL
  • Joseph P. Taves, of VA
  • Beverly A. Thacker, of OR
  • Mark Evan Trabue, of VA
  • Colleen M. Traughber, of MN
  • Erin J. Truhler, of MN
  • Mary Vargas, of CA
  • Joseph William Wade, of UT
  • David Austin Westenhofer, of KY
  • Teresa Williamson, of CT
  • Jonathan Wolfington, of DC
  • Hanan Yehia, of MD
  • Matthew J. Zamary, of VA
  • Mark W. Zanolli, of PA
  • Lindsey M. Zuluaga, of PA

Consular Officer in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Joseph Ambrose Kenny Jr., of MD

The following-named Career Member of the Senior Foreign Service of the Department of Agriculture for promotion within and into the Senior Foreign Service to the class indicated: Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Minister Counselor, effective March 20, 2005:

Nominee

  • Philip A. Shull, of VA

The following-named Career Members of the Senior Foreign Service of the Department of State for promotion within and into the Senior Foreign Service to the class indicated: Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Minister Counselor, effective January 6, 2008:

Nominee

  • David Malcolm Robinson Jr., of CT