Nominees: PN421 — 112th Congress (2011-2012)All Information

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the classes stated. For appointment as Foreign Service Officer of Class One, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

United States Agency for International Development

Nominee

  • Ross Ellis Hagan, of CA
  • Sean M. Jones, of FL
  • Sheila M. Lutjens, of FL
  • Mark A. Meassick, of FL
  • Thomas R. Morris, of VA
  • Paul Andrew Sabatine, of OR

For appointment as Foreign Service Officer of Class Two, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Daniel Cabet, of CA
  • Jeffrey A. Cochrane, of TX
  • Farhad Ghaussy, of CA
  • Steven E. Hendrix, of VA
  • Karen Lee Kasan, of FL
  • Grace Katherine Lang, of DC
  • Helen Mary Pataki, of CA
  • Lawrence J. Sacks, of MO
  • Zema Semunegus, of FL
  • Todd D. Sloan Jr., of FL
  • Jene Clark Thomas, of TX

Department of State

Nominee

  • Robert J. Greenan, of AZ

For appointment as Foreign Service Officer of Class Three, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

United States Agency for International Development

Nominee

  • Arturo Antonio Acosta, of NY
  • Martha Liliana Aponte, of FL
  • Mohammad Kamal Ayub, of AZ
  • Christopher G. Barrett, of MI
  • Dana Ellen Beegun, of CA
  • Morgan J. Brady, of PA
  • Jeanne M. Briggs, of MD
  • Stephanie N. Budzina, of VA
  • Mark Joseph Carrato, of OR
  • Adam Bryan Cox, of DC
  • Jeri Dible, of WA
  • Katie Lindsay Donohoe, of MI
  • Brian Michael Dusza, of CT
  • Charline Asbury Eastin, of FL
  • Harvey A. Eichenfield, of NV
  • Randolph B. Flay, of CA
  • Sacha Fraiture, of MD
  • Christopher B. Frost, of GA
  • Camille Garcia, of TX
  • Allyson L. Gardner, of MD
  • Deanna Erin Gordon, of VA
  • James Gultry, of WI
  • Todd Hamner, of CA
  • Warren J. Harrity, of VA
  • Wanda M. Henry, of SC
  • Joseph Hirsch, of WA
  • Sonila Hysi, of MA
  • Hussain Waheed Imam, of VA
  • Carol Jenkins, of CA
  • Ronit S. Kirshner-Gerard, of CA
  • Brian S. Levey, of VA
  • Darren A. Manning, of FL
  • Melinda Rae Manning, of WA
  • Terence A. Miller, of DC
  • Monica J. Moore, of TN
  • Katherine Grace Osborne-Valdez, of TX
  • Laura Palmer Pavlovic, of NY
  • Anupama Spatika Rajaraman, of TX
  • Matthew D. Rees, of NJ
  • Craig Riegler, of VA
  • John Patrick Riordan, of IL
  • Rand Robinson, of TX
  • Dana H. Rose, of CO
  • Bryn Akemi Sakagawa, of FL
  • Adam Eric Schumacher, of NY
  • Susan Scott-Vargas, of TX
  • Cynthia L. Shartzer, of CA
  • Rhonda Shire, of FL
  • Heather Caroline Smith, of WA
  • Valerie Ann Smith, of MN
  • V. Kate Somvongsiri, of TX
  • Shanda L. Steimer, of MN
  • Victoria Stein, of WA
  • Aaron M. Stern, of VA
  • Gregory E. Taitt, of MD
  • Patrick Wesner, of MD

Department of Agriculture

Nominee

  • Chanda V. Beckman, of VA
  • Levin S. Flake, of VA
  • Mark H. Ford, of TN
  • Dwight A. Wilder, of WV
  • David L. Wolf, of MD

Department of Commerce

Nominee

  • Marianne M. Drain, of WA
  • Jane Kitson, of MD

Department of State

Nominee

  • Meg E. Riggs, of ME

For appointment as Foreign Service Officer of Class Four, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Commerce

Nominee

  • Thomas Cassidy, of NH
  • Tanya L. Cole, of CA
  • Manoj S. Desai, of FL
  • William Kutson, of MD
  • Eric P. Olson, of CO

Department of State

Nominee

  • Laura E. Anderson, of SC
  • Amber Aura, of CA
  • Jason J. Beck, of UT
  • Jeffrey D. Bowan, of WA
  • Laura Pyeatt Brown, of TN
  • Marcy S Brown, of NY
  • Matthew Crane Buffington, of DC
  • James A. Catto, of SC
  • William Percy Cobb Jr., of FL
  • Henry Clay Constantine IV, of VA
  • Andrea D. Corey, of CO
  • Brian F. Corteville, of MI
  • William Evan Couch, of AK
  • Cornelius C. Cremin, of CA
  • Amy Elizabeth Dahm, of TX
  • Angela Vernet Dalrymple, of DC
  • Meera Doraiswamy, of VA
  • David A. Fabrycky, of VA
  • Richard Allen Fisher, of VA
  • Khashayar Mohammad Ghashghai, of TX
  • Fonta J. Gilliam, of NC
  • Sandrine Susan Goffard, of VA
  • Leslie Núñez Goodman, of FL
  • Teresa L. Grantham, of TN
  • Andrew S. Hamrick, of GA
  • Alison C. Hannah, of WA
  • Brendan Kyle Hatcher, of TN
  • Heidi S. Hattenbach, of OR
  • Cristin Heinbeck, of MI
  • Prashant Hemady, of PA
  • Jacquelyn E. Henderson, of IN
  • Ralan Lucas Hill, of CA
  • Roy Arturo Hines, of CA
  • Alice Ladene Holder, of CA
  • Matthew Lane Horner, of OR
  • William P. Humnicky, of CA
  • Stephanie J. Hutchison, of MA
  • John Clark Jacobs, of TX
  • Amanda Schrader Jacobsen, of WA
  • Kim H. Jordan, of CA
  • James Sean Kennedy, of CA
  • Tammy Crittenden Kenyatta, of VA
  • Deneyse Antoinette Kirkpatrick, of TX
  • Daniel A. Kronenfeld, of CA
  • Rachel R Kutzley, of OH
  • Lawrence Paul Lane, of CA
  • Brent Aaron Maier, of TX
  • Amanda Joy Mansour, of DC
  • Siobhan Colby Oat-Judge, of CT
  • Daniel S. Onstad, of NJ
  • Steven Lynn Ovard, of UT
  • Nimesh N. Parikh, of WA
  • Garry Pierrot, of FL
  • Kathryn E. Porter, of AL
  • Rabia Y. Qureshi, of OH
  • Charles A. Reynolds, of GA
  • David M. Reynolds, of FL
  • Justin Elbert Reynolds, of IA
  • Kristin M. Roberts, of VA
  • Michael E. Rosenthal, of FL
  • Lindsey L. Rothenberg, of FL
  • Samuel F. Rothenberg, of FL
  • George G. Sarmiento, of TX
  • Melissa Schubert, of MO
  • Rhonda Lynn Slusher, of GA
  • Adam L. Smith, of UT
  • Kimberly Marlene Strollo, of FL
  • Erin P. Sweeney, of NJ
  • Justen Allen Thomas, of WI
  • Hunter Barrett Treseder, of CA
  • Scott VanBeuge, of WA
  • Natalie Angela Fairbanks Van der Horst, of VA
  • Nancy Taylor Van Horn, of TX
  • Lillian Catherine Wahl-Tuco, of NH
  • Gary W. Westfall, of FL
  • Daniel Wallace Wright, of VA
  • Matthew Wright, of TX
  • Chadwick Jackson Wykle, of WV
  • Marwa M. Zeini, of FL

The following-named Members of the Foreign Service to be Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Commerce

Nominee

  • Michael Burnett, of VA
  • Daniel Green, of MD
  • Devin Rambo, of DC

Department of State

Nominee

  • James Robert Abeshaus, of FL
  • Rachel A. Aicher, of NY
  • Dana O. Al-Ebrahim, of VA
  • Caroline A. Amberger, of NC
  • Nathaniel F. Austin, of WA
  • Harvey Lewis Beasley Jr., of NC
  • Paul S. Beighley, of FL
  • Bridget K. Binder, of NY
  • Matthew L. Blevins, of OR
  • Laura L. Brown, of VA
  • Matthew J. Bryson, of VA
  • Rebecca A. Bryson, of VA
  • Timothy James Bugansky, of OH
  • Randall Thomas Calabrese, of VA
  • Derrick D. Cannon, of MD
  • Erica Cecilia Chiusano, of MD
  • Daniel P. De Rosa, of VA
  • Steven E. De Vore, of VA
  • Michael Joseph Durnan, of NY
  • David A. Edwards, of VA
  • Benjamin Stuart Embury, of VA
  • Ryan Scott Engen, of TX
  • Jacques Paul Etienne, of NY
  • Joseph D. Fahey, of VA
  • David C. Freeman, of VA
  • Jason Otto Frohnmayer, of OR
  • Ches Hobbs Garner, of FL
  • Nicholas B. Geisinger, of VA
  • Traci L. Goins, of FL
  • Thomas F. Gray Jr., of FL
  • Christopher T. Green, of VA
  • Antonia Elizabeth Haber, of FL
  • Jason Damon Halleck, of CA
  • Lauren Brooks Hallett, of MD
  • Derrick Hanson, of VA
  • Anthony Lee Harvey, of VA
  • Mary E. Hayes, of FL
  • Zehra Hirji, of NY
  • Lauren E. Ho, of VA
  • Allen C. Hodges, of TX
  • Jason S. Hwang, of NJ
  • Thomas B. Hwei, of CA
  • Jean-Claude Khalifé, of VA
  • Shireen Karimi, of DC
  • John G. Kemmer Jr., of DC
  • Justin Kimmons-Gilbert, of NJ
  • Nolan Klein, of NY
  • Kevin J. Kocher, of GA
  • Robert J. Koellisch, of VA
  • Maureen Farrell Kolbe, of VA
  • Christine J. Kornman, of VA
  • Brandon J. Krallis, of VA
  • Colleen M. Lamond, of DC
  • Erik C. Lees, of VA
  • Christine M. Lohmann, of VA
  • John X. Loughran, of MD
  • Yang Madsen, of MN
  • Julia Manevich, of VA
  • Rosalyn Y. Marshall, of MD
  • Theodore T. Massey, of VA
  • Molly Mayfield Barbee, of FL
  • Robbie M. McAnnally, of VA
  • Patrick Caley McCormick, of TX
  • Lauren Alexandria Meehling, of AZ
  • Roland Pierre McGreer Minez, of WA
  • Leanne M. Nielson, of MO
  • Kurran Patrick Ochwat, of VA
  • Rachel Marie O'Hara, of MD
  • Lara Adrienne O'Neill, of FL
  • Daniel L. Palmquist, of MN
  • Rebecca L. Patterson, of ME
  • Brenda M. Perry, of VA
  • Hilary J. Peters, of WA
  • Matthew C. Prince, of VA
  • Sabahat Qamar, of MA
  • Sarah Reneé Quinzio, of MN
  • Michele L. Raffino, of VA
  • Bahram M. Rajaee, of DE
  • Mark S. Rausenberger, of MO
  • Michael T. Reffett, of DC
  • Christopher Maurice Richardson, of SC
  • Jeffrey M. Ridenour, of WA
  • Ryan D. Ring, of VA
  • Sean William Robinson, of VA
  • Julius T. Rose, of VA
  • Samuel J. Rotenberg, of NY
  • Ryan R. Sawak, of VA
  • Jamie Leigh Shufflebarger, of DC
  • Lee James Skluzak, of VA
  • Jorge E. Solares, of TX
  • Allison L. Spidle, of MO
  • Jared M. Stankosky, of VA
  • Justin James Steckley, of FL
  • Matthew A. Stelmack, of PA
  • Brian M. Straight, of VA
  • Anood Mehmood Taqui, of CA
  • Martin K Thomen IV, of TX
  • Jeremy B. Thompson, of DC
  • Taylor C. Tinney, of MD
  • Jenny Gray Traille, of VA
  • Karl Evan Trunk, of VA
  • Theodore J. Van Der Meid, of VA
  • Shelly R. Westebbe, of VA
  • Kelsey James Wittenberger, of FL
  • Andrew J. Zvirzdin, of NY

The following-named Career Member of the Foreign Service of the Department of State for promotion into the Senior Foreign Service to the class indicated: Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Counselor, effective January 16, 2010:

Nominee

  • Willem H. Brakel, of DC