Limit your search

1-23 of 23
  1. 1. S.Res.432 — 115th Congress (2017-2018) A resolution congratulating the Baltic states of Estonia, Latvia, and Lithuania on the 100th anniversary of their declarations of independence. Sponsor: Sen. Johnson, Ron [R-WI] (Introduced 03/12/2018) Cosponsors: (18) Committees: Senate - Foreign Relations Latest Action: Senate - 04/09/2018 Resolution agreed to in Senate with an amendment and with a preamble by Unanimous Consent. (All Actions)
  2. 2. S.2943 — 114th Congress (2015-2016) National Defense Authorization Act for Fiscal Year 2017 Sponsor: Sen. McCain, John [R-AZ] (Introduced 05/18/2016) Cosponsors: (0) Committees: Senate - Armed Services Committee Reports: H. Rept. 114-840 (Conference Report); S. Rept. 114-255 Latest Action: 12/23/2016 Became Public Law No: 114-328. (TXT | PDF) (All Actions)
  3. 3. S.1881 — 113th Congress (2013-2014) Nuclear Weapon Free Iran Act of 2013 Sponsor: Sen. Menendez, Robert [D-NJ] (Introduced 12/19/2013) Cosponsors: (59) Latest Action: Senate - 12/20/2013 Read the second time. Placed on Senate Legislative Calendar under General Orders. Calendar No. 288. (All Actions)
  4. 4. S.2277 — 113th Congress (2013-2014) Russian Aggression Prevention Act of 2014 Sponsor: Sen. Corker, Bob [R-TN] (Introduced 05/01/2014) Cosponsors: (26) Committees: Senate - Foreign Relations Latest Action: Senate - 05/01/2014 Read twice and referred to the Committee on Foreign Relations. (All Actions)
  5. 5. S.494 — 110th Congress (2007-2008) NATO Freedom Consolidation Act of 2007 Sponsor: Sen. Lugar, Richard G. [R-IN] (Introduced 02/06/2007) Cosponsors: (7) Committees: Senate - Foreign Relations Committee Reports: S. Rept. 110-34 Latest Action: 04/09/2007 Became Public Law No: 110-17. (TXT | PDF) (All Actions)
  6. 6. S.4014 — 109th Congress (2005-2006) NATO Freedom Consolidation Act of 2006 Sponsor: Sen. Lugar, Richard G. [R-IN] (Introduced 09/29/2006) Cosponsors: (13) Committees: Senate - Foreign Relations | House - International Relations Latest Action: House - 12/05/2006 Referred to the House Committee on International Relations. (All Actions)
  7. 7. S.Con.Res.4 — 108th Congress (2003-2004) A concurrent resolution welcoming the expression of support of 18 European nations for the enforcement of United Nations Security Council Resolution 1441. Sponsor: Sen. McCain, John [R-AZ] (Introduced 02/11/2003) Cosponsors: (5) Committees: Senate - Foreign Relations | House - International Relations Latest Action: House - 02/25/2003 Referred to the House Committee on International Relations. (All Actions)
  8. 8. S.Con.Res.30 — 108th Congress (2003-2004) A concurrent resolution expressing the sense of Congress to commend and express the gratitude of the United States to the nations participating with the United States in the Coalition to Disarm Iraq. Sponsor: Sen. Lugar, Richard G. [R-IN] (Introduced 03/26/2003) Cosponsors: (7) Committees: House - International Relations Latest Action: House - 03/31/2003 Referred to the House Committee on International Relations. (All Actions)
  9. 9. S.1572 — 107th Congress (2001-2002) Freedom Consolidation Act of 2001 Sponsor: Sen. Helms, Jesse [R-NC] (Introduced 10/24/2001) Cosponsors: (32) Committees: Senate - Foreign Relations Latest Action: Senate - 10/24/2001 Read twice and referred to the Committee on Foreign Relations. (All Actions) Notes: For further action, see H.R. 3167, which became Public Law 107-187 on 6/10/2002.
  10. 10. S.2 — 106th Congress (1999-2000) Educational Opportunities Act Sponsor: Sen. Jeffords, James M. [R-VT] (Introduced 01/19/1999) Cosponsors: (6) Committees: Senate - Health, Education, Labor, and Pensions Committee Reports: S. Rept. 106-261 Latest Action: Senate - 05/09/2000 Amendment SA 3139 proposed by Senator Stevens. (consideration: CR S3662, S3665-3679) To provide for early learning programs, and for other purposes. (All Actions)
  11. 11. S.1830 — 104th Congress (1995-1996) NATO Enlargement Facilitation Act of 1996 Sponsor: Sen. Dole, Robert J. [R-KS] (Introduced 06/04/1996) Cosponsors: (10) Committees: Senate - Foreign Relations Latest Action: Senate - 06/04/1996 Read twice and referred to the Committee on Foreign Relations. (All Actions)
  12. 12. S.Con.Res.24 — 103rd Congress (1993-1994) A concurrent resolution concerning the removal of Russian troops from the independent Baltic States of Estonia, Latvia, and Lithuania. Sponsor: Sen. DeConcini, Dennis [D-AZ] (Introduced 05/06/1993) Cosponsors: (19) Committees: Senate - Foreign Relations Latest Action: 11/04/1993 Sponsor introductory remarks on measure. (All Actions)
  13. 13. S.Amdt.704   — 103rd Congress (1993-1994) Purpose: Concerning the removal of Russian troops from the independent Baltic States of Estonia, Latvia, and Lithuania. Amends Bill: H.R.2519 Sponsor: Sen. DeConcini, Dennis [D-AZ] (Submitted 07/28/1993) (Proposed 07/28/1993) Latest Action: 07/28/93 Amendment SP 704 agreed to in Senate by Voice Vote. (All Actions)
  14. 14. S.Amdt.945   — 103rd Congress (1993-1994) Purpose: To certify continued progress on Russian troop withdrawal from Latvia and Estonia. Amends Bill: H.R.2295 Sponsor: Sen. Byrd, Robert C. [D-WV] (Submitted 09/23/1993) (Proposed 09/23/1993) Latest Action: 09/23/93 Amendment SP 945 agreed to in Senate by Yea-Nay Vote. 97-1. Record Vote No: 283. (All Actions)
  15. 15. S.Res.196 — 102nd Congress (1991-1992) A resolution expressing the sense of the Senate that the Soviet Union should immediately begin a prompt withdrawal of Soviet armed forces from the Baltic states and undertake discussions with the governments of Lithuania, Latvia, and Estonia appropriate to facilitate that withdrawal. Sponsor: Sen. Hatch, Orrin G. [R-UT] (Introduced 10/16/1991) Cosponsors: (14) Committees: Senate - Foreign Relations Latest Action: Senate - 11/23/1991 Resolution agreed to in Senate without amendment and with a preamble by Voice Vote. (All Actions)
  16. 16. S.1599 — 102nd Congress (1991-1992) A bill to extend nondiscriminatory (most-favored-nation) treatment to Estonia, Latvia, and Lithuania. Sponsor: Sen. Bradley, Bill [D-NJ] (Introduced 07/31/1991) Cosponsors: (32) Committees: Senate - Finance Latest Action: Senate - 07/31/1991 Read twice and referred to the Committee on Finance. (All Actions)
  17. 17. S.Res.12 — 102nd Congress (1991-1992) A resolution calling upon President Gorbachev to refrain from further use of force against the democratically elected government of Lithuania, Latvia, or Estonia. Sponsor: Sen. Bradley, Bill [D-NJ] (Introduced 01/12/1991) Cosponsors: (29) Latest Action: Senate - 01/12/1991 Submitted in the Senate, considered, and agreed to without amendment and with a preamble by Voice Vote. (All Actions)
  18. 18. S.2388 — 102nd Congress (1991-1992) Democracy Corps Act of 1992 Sponsor: Sen. McCain, John [R-AZ] (Introduced 03/24/1992) Cosponsors: (7) Committees: Senate - Foreign Relations Latest Action: Senate - 03/24/1992 Read twice and referred to the Committee on Foreign Relations. (All Actions)
  19. 19. S.816 — 102nd Congress (1991-1992) A bill to amend the Foreign Assistance Act of 1961 to authorize the provision of medical supplies and other humanitarian assistance to the Baltic peoples to alleviate suffering. Sponsor: Sen. Moynihan, Daniel Patrick [D-NY] (Introduced 04/11/1991) Cosponsors: (22) Committees: Senate - Foreign Relations Latest Action: Senate - 04/11/1991 Read twice and referred to the Committee on Foreign Relations. (All Actions)
  20. 20. S.860 — 102nd Congress (1991-1992) A bill to support democracy and self-determination in the Baltic States and the republics within the Soviet Union. Sponsor: Sen. Dole, Robert J. [R-KS] (Introduced 04/18/1991) Cosponsors: (18) Committees: Senate - Foreign Relations Latest Action: Senate - 04/18/1991 Read twice and referred to the Committee on Foreign Relations. (All Actions)
  21. 21. S.Con.Res.6 — 102nd Congress (1991-1992) A concurrent resolution to express the sense of the Congress that the President should review economic benefits provided to the Soviet Union in light of the crisis in the Baltic states. Sponsor: Sen. Dole, Robert J. [R-KS] (Introduced 01/23/1991) Cosponsors: (30) Latest Action: House - 01/28/1991 Held at the desk. (All Actions)
  22. 22. S.Res.14 — 102nd Congress (1991-1992) A resolution to express the sense of the Senate that the President should review economic benefits provided to the Soviet Union in light of the crisis in the Baltic states. Sponsor: Sen. Byrd, Robert C. [D-WV] (Introduced 01/16/1991) Cosponsors: (49) Latest Action: Senate - 01/16/1991 Submitted in the Senate, considered, and agreed to without amendment and with a preamble by Voice Vote. (All Actions)
  23. 23. S.J.Res.63 — 102nd Congress (1991-1992) A joint resolution to designate June 14, 1991 as "Baltic Freedom Day". Sponsor: Sen. Riegle, Donald W., Jr. [D-MI] (Introduced 02/05/1991) Cosponsors: (53) Committees: Senate - Judiciary | House - Post Office and Civil Service Latest Action: House - 04/15/1991 Referred to the Subcommittee on Census and Population. (All Actions)