Actions: Senate Consideration of Treaty Document 103-21All Information (Except Treaty Text)

 
Date Senate Actions
04/24/1997Resolution of advice and consent to ratification agreed to in Senate by Yea-Nay Vote. 74 - 26. Record Vote Number: 51.
04/24/1997Treaty moved through its parliamentary stages up to and including presentation of the resolution of advice and consent to ratification.
04/24/1997Considered by Senate.
04/23/1997Senate Committee on Foreign Relations discharged by Unanimous Consent. Placed on Ex. Cal. 1.
04/23/1997S. Res. 75 discharged from Committee on Foreign Relations by unanimous consent. Calendar No. 1.
04/17/1997S. Res. 75 referred to the Committee on Foreign Relations.
03/10/1997S.Amdt.20 Referred to the Committee on Foreign Relations.
10/03/1996Rereferred to Senate Committee on Foreign Relations.
10/03/1996No further action at sine die adjournment of the 104TH Congress; automatically rereferred to the Committee on Foreign Relations under the provisions of Rule XXX, section 2, of the Standing Rules of the Senate.
04/30/1996Reported by Mr. Helms, Committee on Foreign Relations, with printed report - Ex.Rept. 104-33. Together with a resolution of advice and consent to ratification subject to seven conditions and eleven declarations. Sep 11 96 Report submitted with majority and minority views.
04/25/1996Committee on Foreign Relations. Ordered to be reported without amendment favorably.
03/28/1996Committee on Foreign Relations. Hearings held and concluded. Hearings printed: S.Hrg. 104-668.
12/07/1995Considered by Senate.
06/23/1994Committee on Foreign Relations. Hearings held and concluded. Hearings printed: S.Hrg. 103-869.
06/16/1994Committee on Foreign Relations. Hearings held.
06/09/1994Committee on Foreign Relations. Hearings held.
05/17/1994Committee on Foreign Relations. Hearings held.
05/13/1994Committee on Foreign Relations. Hearings held.
04/13/1994Committee on Foreign Relations. Hearings held.
03/22/1994Committee on Foreign Relations. Hearings held.
11/23/1993Received in the Senate and referred to the Committee on Foreign Relations by unanimous consent.